Bajnokok Ligája - 2023.11.8.

A Barca kikapott Hamburgban a Sahtartól

A labdarúgó Bajnokok Ligája H-csoportjában a Sahtar Doneck Hamburgban fogadta a Barcelonát, és nagy meglepetésre 1–0-ra legyőzte.

BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
H
-CSOPORT
Sahtar Doneck (ukrán)–Barcelona (spanyol) 1–0 (1–0)
Hamburg, Volksparkstadion, 49 147 néző. Vezette: Peljto (bosnyák)
Sahtar: Riznik – Gocsoleisvili, Bondar, Rakickij, Matvijenko – Sztepanenko (Nazarina, 73.) – Zubkov, Kriszkiv, Szudakov, Newerton (Sved, 90+8.) – Szikan (Kelsy, 62.). Vezetőedző: Marino Pusic
Barcelona: Ter Stegen – Cancelo, R. Araújo, Christensen, Alonso (A. Baldé, 59.) – Gündogan, Romeu (Pedri, 59.), Gavi (Fermín López, 81.) – Raphinha (Yamal, 59.), Lewandowski, Ferran Torres (Joao Félix, 59.). Vezetőedző: Xavi
Gólszerző: Szikan (40.)

ÖSSZEFOGLALÓ

Enyhe katalán fölénnyel indult a hamburgi Volksparkstadionban megrendezett mérkőzés, a 10. percben Gündogan távoli lövése jelezte, hogy nem egy ponttal szeretne távozni a német városból a Barca. A Sahtar válasza nem sokat váratott magára, de Matvijenko éles szögből Ter Stegenbe bombázott. Az első félidő nagy részében kioltották egymás támadójátékát a csapatok, majd a 40. percben jött a meglepetés: Giorgi Gocsoleisvili parádés labdát varázsolt Danilo Szikan fejére, aki védhetetlenül bólintott a kapu bal felső sarkába. 1–0

A szünet után a gólpasszt adó grúz bekk került ismét helyzetbe, de csak éles szögből tudta próbára tenni Ter Stegent. A Barca válasza Raphinha révén érkezett, a brazil támadó átlövése azonban célt tévesztett. Az ukránok a továbbiakban sem húzódtak vissza teljesen előnyük védelmében, s ha tehették, bizony próbára tették a katalánokat – így tett a gólszerző Szikan is, aki Zubkov passzát lőtte a Barca német kapusába. Xavi együttese a félidő derekán a Lamine Yamal, Joao Félix duó révén veszélyeztetett, de a csereként beálló portugál támadó fejese a jobb kapufa mellett hagyta el a pályát.

Az idő múlásával egyre fontosabb lett volna a spanyol bajnokság címvédőjének az egyenlítés, ám Matvijenko kezezésénét leszámítva – amely a játékvezető, illetve a VAR szerint sem ért tizenegyest – nem tudott komoly, minőségi helyzetet kidolgozni az ukrán kapu előtt. A másik oldalon Newerton lőtt – egyébként gyönyörű – lesgólt, s rendre veszélyesek voltak a Sahtar kontrái, még úgy is, hogy ezekkel nem gazdálkodtak valami jól a narancsmezesek.

A hétperces ráadásban is végig nyomott a Barca, de nemhogy az egyenlítés, valamirevaló gólhelyzet sem (leszámítva Joao Félix tizenegyesgyanús párharcát az ukrán 16-os sarkánál) jött össze Lewandowskiéknak – a végig szervezetten védekező, végső soron pragmatikusabban játszó Sahtar felborította a papírformát, s pont nélkül küldte haza az ezúttal vérszegény játékot bemutató katalán kolosszust.

PORTO–ROYAL ANTWERP 2–0

A mérkőzés első lehetőségét a belga bajnok jegyezte, Michel Balikwisha éles szögből leadott lövése azonban nem találta el a kaput. A felek belgiumi csörtéjét 4–1-re megnyerő Porto Lammens  kapus elhibázott passzát elcsípve válaszolt, de Taremi a védők szorításában nem tudott betalálni. A 30. percben tizenegyeshez jutott a portugál csapat: Pepe egy remek kiugratást követően ziccerben tört a kapura, de lövését Lammens védte bravúrral – a kipattanóra érkezett Eustáqio, akit Kerk szabálytalanul állított meg. A megítélt büntetőt Evanilson a kapu bal oldalába lőtte, Lammens nem érezte az irányt. 1–0

A szünetben Mark van Bommel cserrékkel frissített a belga oldalon, de az 52. percben gyakorlatilag minden pontszerzési esélye elszállt az Antwerpnek, miután Jürgen Ekkelenkamp – VAR-vizsgálatot követően – azonnali piros lapot kapott. A vezetés, illetve az emberelőny tudatában hátradőlt a Porto, s nem erőltette az újabb gól megszerzését, helyette a labdabirtoklásra koncentrált.  A találkozó az utolsó 20 percben mégis felpörgött: előbb André Franco szerezhetett volna kétszer is gólt, majd Muja járt közel egy váratlan egyenlítéshez.

A hosszabbítás első percében jött a csattanó: egy szögletvariáció végén 40 éves és 254 napos Pepe az ötös sarkáról a hálóba fejelt, s ezzel ő lett a Bajnokok Ligája történetének legidősebb gólszerzője! 2–0

A portugál csapat sikerével utolérte a Barcelonát a csoport élén, s komoly lépést tett a továbbjutás felé.

A csoport másik mérkőzésén
Porto (portugál)–Royal Antwerp (belga) 2–0 (Evanilson 32. – 11-esből, Pepe 90+1.)